Wood County, Wisconsin

Official Website

User Icon Login

Wood County Board of Supervisors

Wood County Boardroom
Wood County Boardroom

Supervisory Districts

Each Supervisor represents one of 19 districts in Wood County.

Supervisory District Map

County Board Rules

Rules and Committees of the Wood County Board of Supervisors

Current Board of Supervisors

Click on a supervisor's name below to view their contact information. For additional information on the Wood County Board of Supervisors, other elected officials, and Wood County government in general, please download the Official Wood County Directory.

The Wood County Board of Supervisors generally meets on the third Tuesday of the month at 9:30. Click on the below link for a yearly listing of their meeting dates.

Current Wood County Board Officers

  • Chair - Lance A. Pliml
  • 1st Vice Chair - Laura Valenstein
  • 2nd Vice Chair - Joseph H. Zurfluh

Board Members by District

Dave  L. LaFontaine District 1 Dave L. LaFontaine

City of Marshfield - Wards 4 & 13; Town of Lincoln - Wards 1 & 2

Donna Rozar District 2 Donna Rozar

City of Marshfield - Wards 1-3, 18

Tom Buttke District 3 Tom Buttke

City of Marshfield - Wards 9, 11, 14, 15

Ed Wagner District 4 Ed Wagner

City of Marshfield - Wards 5, 6, 17

Adam  G. Fischer District 5 Adam G. Fischer

City of Marshfield - Wards 7, 8, 10

Allen W. Breu District 6 Allen W. Breu

Towns of Arpin - Ward 1, Cameron, Marshfield, Richfield Wards 1 & 3; Village of Hewitt

William Voight District 7 William Voight

Towns of Arpin - Ward 2 , Auburndale, Milladore, Sherry; Villages of Arpin, Auburndale, Milladore - Ward 1

Jake Hahn District 8 Jake Hahn

City of Pittsville; Towns of Cary, Cranmoor, Dexter, Hiles, Remington, Richfield - Ward 2, Rock, Wood

William Winch District 9 William Winch

City of Wisconsin Rapids - Ward 6; Towns of Hansen, Seneca - Wards 1-3, Sigel - Ward 1; Village of Vesper

Lee P. Thao District 10 Lee P. Thao

City of Wisconsin Rapids - Wards 1-3; Towns of Rudolph - Wards 1 & 2, Sigel - Ward 2; Village of Rudolph

(No Image) District 11 Jeff Penzkover

City of Wisconsin Rapids - Wards 11-13, 17; Town of Grand Rapids - Ward 11; Village of Biron

Laura Valenstein District 12 Laura Valenstein

City of Wisconsin Rapids - Wards 9, 10, 14-16

John  A. Hokamp District 13 John A. Hokamp

City of Wisconsin Rapids - Wards 4, 5, 7, 8, 22, 23; Town of Grand Rapids - Ward 1

Dennis Polach District 14 Dennis Polach

City of Wisconsin Rapids - Wards 18-21, 25, 26

Bill Clendenning District 15 Bill Clendenning

Town of Grand Rapids - Wards 5, 7-10

Lance A. Pliml District 16 Lance A. Pliml

City of Wisconsin Rapids - Wards 24 & 27; Town of Grand Rapids - Wards 2, 3, 6

Joseph H. Zurfluh District 17 Joseph H. Zurfluh

Towns of Grand Rapids - Ward 4, Saratoga - Wards 4-6, 9; Village of Port Edwards - Wards 1-3

Brad R. Hamilton District 18 Brad R. Hamilton

City of Nekoosa - Wards 1-4; Towns of Port Edwards - Wards 1-4, Seneca - Ward 4

Bill L. Leichtnam District 19 Bill L. Leichtnam

Town of Saratoga - Wards 1-3, 7, 8